Ręka rękę myje

Po kilkumiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa dzieci od 1 września wróciły do szkoły. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaworznie z pewnością zauważyli kilka nowych twarzy. Po zakończeniu kadencji dyrektorki Agaty Polak nowym zarządcą placówki został Tomasz Duda. 27 sierpnia zaprosił on nauczycieli na ognisko integracyjne. W dobie epidemii koronawirusa spotkanie dość ryzykowne! Obecna na nim była także radna Katarzyna Wojtal, która przez ostatnie lata pracowała jako ekspedientka w Biedronce. Kilka dni później okazało się, iż pani radna została przyjęta do szkoły w Jaworznie na stanowisko sekretarki, intendentki i pomocy nauczyciela (czy ma do tego jakieś kompetencje?). Dotychczasowa pani sekretarka zwolniła się - podobnie jak jedna z polonistek - gdyż nie widziała możliwości współpracy z nowym dyrektorem. Katarzyna Wojtal to już kolejna osoba zaangażowana w kampanię wyborczą wójta Grzegorza Domańskiego, zatrudniona w jednostce podległej gminie. Czy zostały jeszcze jakieś stanowiska dla swoich?

W komisji konkursowej, która latem 2020 roku wybrała Tomasza Dudę na stanowisko dyrektora PSP w Jaworznie zasiadały m.in. Aleksandra Lewandowska i Marta Kluska - przedstawicielki Rady Rodziców. Jak się okazuje obie panie dostały nagrodę za poparcie kandydatury pana Dudy. Marta Kluska od 1 września została nauczycielką języka angielskiego. Z kolei Aleksandra Lewandowska, jako ajentka firmy ubezpieczeniowej, będzie ubezpieczała uczniów szkoły. Podobno jej oferta okazała się najkorzystniejsza spośród kilku innych. Swoją drogą wybór firmy ubezpieczającej odbył się w zupełnie inny sposób, niż było to dotychczas, kiedy decyzję w tej sprawie podejmowali rodzice na ogólnym zebraniu. Teraz dokonało tego wąskie grono, w składzie którego była także osoba nie mająca dziecka w szkole w Jaworznie. Wieść gminna niesie, iż niektórzy rodzice - na znak protestu przeciwko takiemu załatwieniu sprawy - chcą ubezpieczać swoje dzieci prywatnie.

* * *

Pani dyrektor Agacie Polak składamy serdeczne podziękowania za 5-letnią kadencję, za opiekę nad dziećmi i wzorowe prowadzenie dokumentacji szkolnej. Swojemu następcy wysoko zawiesiła poprzeczkę. Nie było jej łatwo - pamiętamy wielokrotne kontrole z różnych instytucji, pisma, a także anonimy. I wizytę wójta w Kuratorium Oświaty w Opolu w sprawie pani dyrektor.

PS

Redakcja Obserwatora dotarła do nowych informacji - m.in. rozliczenia finansowego kampanii wójta oraz „dziwnych” zatrudnieniach w Publicznej Szkole Podstawowej w Rudnikach. Pokazują one, że sieć powiązań rozrasta się niczym pajęczyna. Ale o tym już wkrótce.